Dennis Christensen – co ti o něm svědkové Jehovovy neřeknou

 

   Dán Dennis Christensen je 46 letý svědek Jehovův, který žije v Rusku od roku 1999, a v současnosti žije ve městě Orjol. Dne 6. únoru 2019 byl odsouzen na 6 let vězení za „organizování aktivit extrémistické organizace“.

Důvodem jeho zatčení je událost, která se popisuje na JW.org takto: „Dne 25. května 2017 těžce ozbrojení příslušníci policie a Federální bezpečnostní služby přerušili v Orjolu v Rusku pokojné náboženské setkání svědků Jehovových pořádané každý týden. Při této razii zatkli dánského občana Dennise Christensena, vyslýchali ho a uvěznili. Později byl obžalován za aktivní účast na náboženských setkáních, a to na základě falešných obvinění z organizování činnosti „extremistické“ organizace.“

Dennis Christensen

Dennis Christensen

   Představitelé Společnosti Strážná Věž se snaží případ dána Dennise Christensena z Ruska prezentovat před širokou veřejností jako případ mučedníka, a že svědkové Jehovovi jsou předmětem teroru, který připomíná éru Sovětského svazu a jsou pronásledování za modlitbu a čtení Bible. Ve skutečnosti je zřejmé, že občan Dánska Dennis Christensen, starší sboru svědků Jehovových byl jedním z organizátorů setkání asi 100 svědků Jehovových, organizace, která je v Rusku soudem označena jako extrémistická organizace.

 

Noviny Ekstra Bladet

Noviny Ekstra Bladet (Dánsko)

 

   Na konci února v roce 2019 známé dánské noviny Ekstra Bladet zveřejnili interview s matkou Dennise Christensena a tento článek se stal skutečnou senzací. Matka „milovníka modliteb a Bible“ souhlasí s rozhodnutím ruského soudu. Jeden z jejích výroků zněl takto: „Já bych velmi ráda chtěla, aby byli zakázáni. Jejich víra ničí manželství a rodiny a také v současnosti to, že je můj syn ve vězení. Na druhé straně musí přijat tento trest, protože skutečně porušil zákon.“

Mnozí si také všimli, že Dennis Christensen se v průběhu soudu choval velmi zvláštně. Pořád se usmíval, možná proto, že chtěl přijmout osud mučedníka za víru, a tento pocit mu dodával jakési uspokojení. Jeho matka si také všimla jeho velkého optimismu a to ji velmi rozrušilo.

Jeho matka Susanne byla svědkem Jehovovým již od dětství. Jak to už bývá ve zvyku v této organizaci, vdala se za svědka Jehovova a narodil se jí syn a dcera. Přesto se Susanne rozhodla v roce 1992 organizaci opustit z důvodů nesouhlasu s učením svědků Jehovových ohledně krve.

Susanne Christensen

Susanne Christensen

   Je třeba poznamenat, že v 80 letech učení o krvi vzbudilo v organizaci velké pobouření, ale potom, co jakýkoli nesouhlas s učením organizace vedl k vyloučení a následným ostracismem, počet těch, kteří otevřeně kritizovali toto učení se podstatně zmenšil.

Po vyloučení Susanne v roce 1992 se s ní přestal bavit jak její manžel, tak také její dvě děti. Když tedy bylo Dennisu Christensenovi pouhých 19 let přestal se stýkat se svou matkou a odstěhoval se od ní, protože chtěl spíše poslouchal své vůdce z USA. A po dobu dalších 27 let se nezajímal o svojí matku a o její zdraví. Není divu, že Susanne řekla pro noviny Ekstra Bladet, že svědkové Jehovovi jsou skutečně nebezpečnou sektou, a že ruská vláda je právem musí považovat za velmi nebezpečnou organizaci. Matka Dennise Christensena samozřejmě těžce nese, že její syn je ve vězení, ale na druhé straně si uvědomuje, že fanatismus, který drží jejího syna v této organizaci, mu nedovolí, aby si se svou matkou znova obnovil vztah. Susanne se vyjádřila následovně: „On ví, že ho mám stále ráda a stále o něm přemýšlím. Já bych ho chtěla silně obejmout. Jsou dny, kdy již nechci žít. Oni slibují ráj, ale mě poslali přímo do pekla tím, že mi zničili rodinu. To je sekta. Oni lidem vymývají mozek. To je nebezpečné náboženství a já upřimně lituji, že jsem do něho přivedla svoje děti.“

Když čteš hořké slova matky Susanne, tak najednou na mučedníka Dennise Christensena se začínáš dívat jinými očima. Tento člověk s nepřirozeným úsměvem je připraven porušovat zákon země, které není občanem a za každou cenu poslouchat svoje americké proroky. V jejich prospěch dokonce zapomněl na svojí vlastní stárnoucí matku. On, který sám sebe považuje za pravého křesťana, se o takové věci nestará.

Na internetových stránkách JW.org a také na ruských internetových stránkách svědků Jehovových jw-russia.org je Dennisu Christensenovi věnováno spousta článků, ve kterých je samotný Dennis Christensen vyzdvihovaný jako člověk těch nejvyšších kvalit. Na druhé straně fakt, že v průběhu skoro 30 let se nezajímal o svoji matku, autoři článků vůbec nezmínili.

 

Krajiny, kde je dílo svědků Jehovových zakázáno

Krajiny, kde je zakázáno dílo

 

Dennis Christensen, mučedník nebo jenom poslušný Věrnému a rozvážnému otroku?

Dennis Christensen

Dennis Christensen

 

Zdroje a literatura:

https://ekstrabladet.dk/find/?g=true&q=jehovas+vidner

https://www.jw.org/cs/zpravy/pravni-oblast/podle-zemi/rusko/svedkove-jehovovi-ve-vezeni/

https://jw-russia.org/en/prisoners/christensen.html

https://jw-russia.org/en/news/19020612-593.html

https://www.rferl.org/a/more-jehovah-s-witnesses-detained-in-russia/29756458.html

 

Autor: facilis

3 Comments

Add a Comment
 1. tenhle web se žel stává otevřeně ruským pohledem na věc…škoda

 2. Zdeněk Novotný

  Zajímalo by mě jaký je český pohled na výše zmíněnou událost, ale to se asi také nedozvím od Anonyma…škoda

 3. Anders Samuelsen

  Dobré odpoledne! Většina článků na webu je v angličtině. Kdyby byl Dennis zadržen za náboženský extrémismus na Hondurasu, stal by se web (…) otevřeně honduraským pohledem na věc, ale jelikož Dennis působí v Rusku…
  Genesis, 1 – Název kapitoly: Příběh nebe a země
  Genesis, 1:3 – Bůh řekl: „Ať je světlo!“ – a bylo světlo.

Tady můžete napsat váš komentář