Techniky klamavé argumentace používané Společností Strážná věž-Díl 3.

 

Tony Morris

Klam daný vyloučením

Aby bylo dosaženo žádoucího úsudku, je někdy nezbytné nevyhovující skutečnosti z úvahy vyloučit, a to například jejich zamlčením.

Příklad:

Svědkové Jehovovi po celém světě jsou šťastný lid a ze srdce dobrovolně dávají dary, protože moc dobře vědí, na co jsou jejich peníze použity.

Lucka

Problém spočívá v následujícím:

   Členům a zájemcům je ukazována pouze ta hezká strana mince, prezentování informací je velmi selektivní. Videa jsou navržena tak, že například Lucka z videa Buď štědrý je určena k tomu, aby si odřekla zmrzlinu a aby mohli efektivněji budit emoce jak moc je potřeba podpořit Společnost Strážná věž. My vám ukážeme i tu druhou stranu mince.

   Nechceme se uchýlit k útoku „ad hominem,“ poněvadž určitě každý dospělý člověk má právo si koupit za své peníze co chce v souladu se zákony (i kdyby to měly být neslušné časopisy a láhev vína, nic nám do toho není). Nebudeme se rovněž pouštět do žádných spekulací a proto necháme otázky raději nezodpovězené, aby každý přišel ke svému názoru svou cestou. Existuje totiž spousta různých možných otázek i odpovědí. Chceme věřit, že existuje i legitimní a důstojná odpověď a proto se opravdu nechceme uchýlit k dogmatickým závěrům, abychom se později museli omlouvat. Nicméně našemu týmu Badatelů dělá problém přijít alespoň na jednu odpověď, kde by to pro Společnost Strážná věž vypadalo dobře. Vždy je tam nějaké to ale… Například i kdyby z toho nevypil on ani jeho žena ani kapku, zkazil reputaci vedoucímu sboru a rodině betel (viz. požadavky Společnosti níže).

Každopádně z videa vidíme (klikni na fotku Tonyho Morrise přistiženého v obchodě):

– Tony koupil cca 12 lahví

– Dražších whiskey (značky Macallan, nákup – střízlivým odhadem – v hodnotě 37 900 Kč)

– V obchodě s lihovinami asi půl hodiny cesty od Warwicku

– V neděli 31. 3. 2019, v 11 hodin dopoledne

– V dešti

– Mohl to koupit i jiný betelita, aby se Tony mohl věnovat duchovním činnostem a nebyl vystavován světu a nestal se kamenem klopýtání

– Jsme světu divadelní podívanou a členové vedoucího sboru obzvlášť (1. Korinťanům 4:9)

– Nevadí mu vybízet děti k darování, ale sami se neuskromní – smí být pravidla uplatněna i na ně?

– Je to příkladné?

Členové vedoucího sboru jsou zároveň betelité a také sboroví starší. Příručka pro betelity Přebývejme spolu v jednotě na straně 23, bod 84 (ve starší verzi 2004, tištěné 2012 je to strana 22, bod 80) dává pokyny, podle kterých by Tony mohl v Betelu skončit… Také existují jisté požadavky na způsobilost sborových starších. Například „Je bez obvinění? Je hodný pokárání?“

Také existuje poměrně velké množství povzbuzování bratrů ke skromnosti, střídmosti, nenabízet alkohol bratrům apod…

Shrnutí:

Přiléhavě se říká „sladká nevědomost,“ protože před členy a zájemci jsou skrývána nepříjemná fakta jak z historie, tak aktuálního zákulisí vedení Společnosti. Například málokterý dnešní svědek ví o tom, že Společnost za dob Rutherforda nakoupila dva luxusní Cadillacy a postavila přepychovou vilu nazvanou Beth-Sarim (ověřit si to můžete v knize Hlasatelé, str. 76). Přečtěte si pozorně jaký byl účel této vily a zda byl splněn a do jaké míry. Také uvažujte, kdo byl tak obětavým a používal tuto vilu a cadillacy, aby neležely ladem. Krom toho už takřka nikdo nebude vědět o tom, že Rutherford natolik důvěřoval v Jehovovu ochranu, že si z dobrovolných darů postavil i protibombový kryt nazvaný Beth-Shan (ověřit si to můžete v anglické verzi Útěchy z 27. 5. 1942, str. 3 a videa na Youtube). Kdyby věděli opravdu vše, své peníze by nedávali tak dychtivě. Vzpomeňte si na to, až od Společnosti uslyšíte výzvu k darování.

Fotka podnapilého Rutherforda (vlevo) a Rutherforda před Beth-Sarim a Cadillacem (vpravo)

           

Výřez z časopisu Útěcha 27. 5. 1942, str. 3 (máme faximili celé stránky, na požádání můžeme poslat)

Autor: John Preston

1 Comment

Add a Comment
  1. Jan, 12:43 Zamilovali si lidskou slávu víc než slávu Boží.

Tady můžete napsat váš komentář