Setkání Badatelů Bible a jejich přátel 1. ročník

 

   Různá internetová diskusní fóra či komunity na sociálních sítích jsou již jednou z běžných forem setkávání lidí nejrůznějších zájmů. Například v prostoru sítě Facebook tak není problém najít třeba řadu více či méně živých skupin zaměřených na svědky Jehovovy. Právě jednu takovou si před dvěma lety založil bývalý svědek Jehovův Peter Antal z Chrudimska. Jako čerstvý „odpadlík svědků Jehovových“ zatoužil tenkrát po sdílení se ve společenství přátel se stejným životním osudem. Jeho skupina, kterou nazval podle stejnojmenných internetových stránek „Badatelé Bible“ (www.badatelebible.cz), které s několika přáteli rovněž spravuje (počet členů týmu Badatelé Bible je čtyři), si dala stejně jako ony za cíl také osvětu mezi stávajícími členy organizace.

Pokus se setkal s úspěchem a během krátké doby skupina dorostla podoby živého společenství s diskusemi i osobními svědectvími okolo každodenně přidávaných témat. V současnosti tvoří tuto skupinu přes 110 členů, a navzdory poměrně striktnímu pravidlu organizace svědků Jehovových o nutnosti přerušení kontaktů stávajících členů se členy bývalými, nezřídka nacházejí odvahu ke vstupu do této skupiny také současní členové organizace. Z toho důvodu je i skupina provozována jako neveřejná, soukromá a stát se jejím členem je možné po odeslání žádosti správci facebook skupiny Badatelé Bible.

V sobotu 24. srpna 2019 ovšem toto virtuální společenství přerostlo ve vztahy osobní. V salónku olomoucké restaurace U Klásků si dali členové Facebook skupiny Badatelé Bible sraz. Ten pořádal bývalý svědek Petr Fila z Havířova (člen týmu Badatelé Bible) spolu s Petrem Antalem. V neformálním společenství okolo velkého stolu a se společným obědem se tak sešlo pětadvacet bývalých i současných svědků z různých koutů republiky, ale i ze Slovenska. Včetně několika lidí, kteří sice sami organizací neprošli, ale svědkem je třeba jejich životní partner nebo blízký člen rodiny.

O poutavá životní svědectví nebyla nouze, stejně jako o aktuální informace a odhady, co asi jejich někdejší duchovní domovinu do budoucna čeká. Zazněla také přednáška svědka Jehovova, který pohovořil na téma rizik fundamentalistického přístupu k Bibli. Atmosféra se vyznačovala názorovou tolerancí, respektem ke zvolené životní filosofii druhého, ale především však neskrývaným nadšením z jedinečného setkání. Někteří stávající členové organizace se nezdráhali svěřit se vzrušením z tohoto svého „ilegálního činu“.

Se samozřejmostí pak byla společně přijata domluva, že toto setkání nebylo poslední a ve stejnou dobu za rok bude v některém jiném městě opakováno, tedy jako Setkání Badatelů Bible a jejich přátel 2. ročník.

 

Restaurace U Klásků v Olomouci, místo setkání 1. ročníku Badatelů Bible a jejich přátel.

 

Tadeáš sice nebyl nikdy svědek Jehovův, ale s pomocí svědkům Jehovovým má mnohaleté zkušenosti.

 

Otto Vítek pomohl již desítkám lidem při odchodu z organizace Strážná věž.

 

Petr Fila, hlavní organizátor celé akce, je členem týmu Badatelé Bible.

 

Mnoho zajímavých rozhovorů proběhlo mezi účastníky.

 

Při hledání odpovědí na různé otázky, není jediným zdrojem Bible.

 

Každý účastník dostal dárek, knížku Český Armagedon (autor: Mgr. Stanislav Hodouš):

Český armagedon

Český Armagedon. Vývoj očekávání konce světa v prostředí českých svědků Jehovových.

 

Ohlasy a dojmy některých účastníků Setkání Badatelů Bible a jejich přátel 1. ročníku:

Tadeáš (nikdy nebyl svědkem Jehovovým): „Celou neděli se vracím v myšlenkách k včerejšímu setkání „Badatelů Bible“. Zdálo se mi, jako bychom se znali již delší dobu, nebo byli blízkými přáteli a přesto jsme se včera mnozí viděli poprvé. Tak jistě FB dělá své, ale není nad rozhovor tváří v tvář u stolu. Chci poděkovat organizátorům za skvělý den, za přípravu, místo setkání i za svobodu, z velké části si program utvářet, podle potřeb jednotlivců a vlastních představ. Díky za slova povzbuzení, poučení a naděje. Jsem vděčný i za fotografie, které se jistě brzy objeví. Přátelé, kteří jste se již vymanili, nebo postupně odcházíte, obdivuji vaší odvahu, odhodlání nově hledat. Nejsem ani překvapen částečnou rezignací, nebo skepsí. Jen člověk, jenž prožil podobný příběh, jako Vy sami, dokáže pochopit, povzbudit, ale pak se také může vzchopit a žít dál, hledat si nové přátelé i nové zkušenosti s Bohem. Zřejmě, že některé ztráty již jsou nenahraditelné. Nedokážu si ani představit, jak bych řešil podobné problémy, jako jsou ty Vaše, v kontextu rodiny, osobního i duchovního života. Myslím, že musím ještě stále naslouchat a pochopit srdcem více, než dávat dobré rady. Mám Vás moc rád a modlím se, aby sám Pán Ježíš Kristus uzdravoval Vaše zraněná srdce, naplňoval je svým pokojem a ujišťoval Vás každý den, že mu na Vás záleží a miluje Vás. Je to i moje osobní touha a taky bývá i v mém srdci i životě naplňována. Díky mu za to.“


Jeden svědek Jehovův: „Tak jsem počítal kolik nás na setkání v průběhu celého dne bylo, a napočítal jsem 22. Moc rád na toto úžasné setkání vzpomínám a ještě jednou za sebe děkuji všem, že přispěli k této neformální a přitom krásné atmosféře, plné lásky a tolerance…“


Jeden bývalý svědek Jehovův: „Milí moji přátelé odjel sem naplněn klidem a moc rad sem vas všechny poznal – děkuji pořadatelům a všem co něčím prospěl dnešnímu setkání.“

 

Autor: petrelisa

 

Tady můžete napsat váš komentář